Kamu SM® Bilgilendirme

 

Bilgi Sistemleri Ekipleri’nin Dikkatine

Bireysel Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri için https://nesbireysel.kamusm.gov.tr adresimizde bulunan E-imzalı Giriş ve Kilit Çözme uygulamasında güncelleme yapılmıştır.
Bu kapsamda https://nesbireysel.kamusm.gov.tr adresindeki E-imzalı Giriş ve Kilit Çözme ekranlarında yapılacak işlemler için bazı tanımlamaların/erişimlerin verilmesi gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.


Windows 10 İşletim Sisteminde Kart Okuyucu Problemi Yaşanması Hakkında

Windows 10 da Sorun Yaşayan Kullanıcılar
Windows 10 işletim sisteminin versiyon 1903(KB4512508) güncellemesi akıllı kart kullanımında hata alınmasına yol açabilmektedir. Sorun yaşayan kullanıcıların tüm güncellemeleri aldıklarından emin olmaları, hala sorun yaşıyorlarsa bilgi işlem personelleri ile iletişime geçmeleri önerilmektedir.


Duyurular

Windows 10 İşletim Sisteminde Kart Okuyucu Problemi Yaşanması Hakkında

29 Ağustos 2019

Windows 10 da Sorun Yaşayan Kullanıcılar
Windows 10 işletim sisteminin versiyon 1903(KB4512508) güncellemesi akıllı kart kullanımında hata alınmasına yol açabilmektedir. Sorun yaşayan kullanıcıların tüm güncellemeleri aldıklarından emin olmaları, hala sorun yaşıyorlarsa bilgi işlem personelleri ile iletişime geçmeleri önerilmektedir.


Bilgi Sistemleri Ekipleri’nin Dikkatine

29 Ağustos 2019

E-İmza_Uygulamasi


Biyometrik İmza ve Nitelikli Elektronik İmza

26 Haziran 2019

Biyometrik İmza ve Nitelikli Elektronik İmza Karşılaştırması beyaz bülten yayınlanmıştır. Detaylar için tıklayınız.


Kurumsal Şifreleme ve Elektronik Mühür Sertifikalarına İlişkin Usul ve Esaslar

17 Haziran 2019

Kurumsal Şifreleme ve Elektronik Mühür Sertifikalarına İlişkin Usul ve Esaslar yayınlanmıştır.
Kararı incelemek için tıklayınız.


Yeni NES Kök Makamına Geçiş Hakkında

30 Mayıs 2019

Günümüzde imzalama, şifreleme, kimlik doğrulama ve benzeri güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılan kriptografik algoritmalar, gelişen teknoloji karşısında zamanla zayıflamakta ve bu sebeple daha güçlü algoritmalara ve kriptografik anahtarlara geçiş ihtiyacı doğmaktadır.

Hali hazırda kullanılan Nitelikli Elektronik Sertifikalarda (NES) ve bu sertifikaların üretildiği altyapıdaki Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı (ESHS) sertifikalarında RSA 2048 kullanılmaktadır. RSA 2048 halen NES’lerde güvenli olsa da, NES’lerden daha uzun süreli güvenliğe ihtiyaç duyan alt kök ve kök makamlarında yeterli güvenliği sağlayamamaktadır. Bu nedenle, yeni kurulacak sertifika alt yapısında 06.01.2005 tarih ve 25692 sayılı “Elektronik İmza İle İlgili Süreçlere ve Teknik Kiriterlere İlişkin Tebliğ”e uygun olarak RSA yerine Eliptik Eğri algoritmasına geçiş yapılacaktır. ESHS sertifikaları Eliptik Eğri 384 anahtarlara sahip olacak şekilde üretilecek; onun haricinde NES, OCSP ve Zaman Damgası sertifikası anahtarları günümüzde de olduğu gibi RSA 2048 anahtara sahip olacaktır.

Yeni NES altyapısına geçiş yapmadan evvel, hali hazırda kullanılan sistemlerin olumsuz olarak etkilenmemesi adına gerçek sistemle birebir aynı olan test ortamı kurulmuş; e-imza API geliştiricileri, EBYS entegratörleri ve KEP hizmet sağlayıcılarıyla iletişime geçilerek, yazılım bileşenlerinin farklı kriptografik algoritmalarla problemsiz çalışması hususunda ortak bir çalışma yapılmıştır. Kriptografik ortak çalışabilirlik kapsamında iletişime geçilen taraflarla imza oluşturma ve doğrulama testleri gerçekleştirilerek, Türkiye’deki e-imza kütüphane ve uygulama geliştiricilerinin kriptografik algoritma değişikliğine hazır hale getirilmesi ve bu sayede sorunsuz bir geçiş amaçlanmıştır.

Kurumunuzda kullanılan e-imza uygulamalarının sürekliliğinin sağlanması ve problem yaşanmaması adına, söz konusu geçiş öncesinde testlere katılımı önem arz etmektedir. Bu kapsamda eğer e-imza uygulamanızı kendiniz geliştirmediyseniz, lütfen entegratörünüzle iletişime geçerek ilgili testlere katılım sağlamasını ve testten geçen güncel uygulamayı sizinle paylaşmasını isteyiniz. Bunun dışında geliştirmeyi kendi bünyenizde yapıyorsanız ve eğer testlerimize katılmadıysanız, başvuru formunu doldurarak testnes6@kamusm.gov.tr adresine e-posta atınız. Test süreci ile ilgili sizi yönlendiriyor olacağız. Testler esnasında karşılaşacağınız olası problemlerde aynı e-posta adresi üzerinden bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz.

Teste katılacak kurumlar/entegratörler eğer uygulamalarını TÜBİTAK ESYA API kullanarak geliştirdiyse; ESYA API’ye özgü rehber dokümandan faydalanabilirler.

Yeni kök sertifika makamımız “Kamu SM Kök Sertifika Hizmet Sağlayıcısı – Sürüm 6”, 2019 Haziran ayında kurulacak ve bu altyapıdan hizmet verilmesine 2019 Ekim ayında başlanacaktır. Sorun yaşanmaması adına bu tarihe kadar yeni kök sertifikasının, uygulamaların güvenilir kökler deposuna tanıtılması gerekmektedir.

Not: “Kamu SM Kök Sertifika Hizmet Sağlayıcısı – Sürüm 5” sertifika altyapısından verilen ve halen kullanılmakta olan NES’ler, sertifikaların son geçerlilik tarihlerine kadar kullanılmaya devam edilebilecektir.


Genişletilmiş Doğrulama (EV) SSL Sertifikaları

05 Mart 2019

Genişletilmiş Doğrulama (EV) SSL Sertifikaları... Detaylar için tıklayınız.


Kamu SM SSL Kök sertifikası;

03 Mart 2019

Windows, Mac OS 10.14.2+, IOS 12.1.1+, Linux Ubuntu, Pardus (Debian 17.2+) ve Android 8.1+ işletim sistemlerinde çalışan,

 • Mozilla Firefox (v56.0+)
 • Google Chrome
 • Internet Explorer
 • Microsoft Edge
 • Opera
 • Yandex
tarayıcıları ile uyumlu olarak çalışmaktadır. SSL Fiyatlandırma ve Başvuru için tıklayınız.


SHA-512 Özet Algoritması Kullanan Zaman Damgası Sunucuları

09 Ocak 2019

SHA-512 özet algoritması kullanan zaman damgası sunucularımız devreye alınmıştır.


TÜBİTAK BİLGEM Kamu SM İş İlanları

09 Ocak 2019

TÜBİTAK BİLGEM Kamu SM iş ilanlarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.
Son Başvuru:15.01.2019

http://bilgem.tubitak.gov.tr/tr/content/tubitak_kariyer

2019 yılı itibari ile fiyatlarımız güncellenmiştir.

01 Ocak 2019

2019 yılı itibari ile fiyatlarımız güncellenmiştir. Güncel fiyatlarımıza her ürün altındaki fiyatlandırma menülerinden ulaşabilirsiniz. Siz kullanıcılarımıza önemle duyurulur.


4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı için Elektronik İmza Başvuru Adımları

30 Ekim 2018
Meb4006

Zaman damgası portalimiz zdportal.kamusm.gov.tr yenilendi.

24 Ekim 2018

Zaman damgası ilk başvuru işlemlerinizi portalden yapmanız durumunda ek kontör taleplerinizi de evrak göndermeden gerçekleştirebilirsiniz. Ödemenizi başvuru sonrasında sanalpos.kamusm.gov.tr linkinden veya Kamu SM Vakıfbank Kurum Ödemeleri sayfasından vergi kimlik numarası ile sorgulama yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Sistemimizde tanımlı olan kurumların ek kontör talepleri için bir defaya mahsus portale giriş yetkilisi tanımlatmaları gerekmektedir. Zaman damgası yetkilisi tanımlatma taleplerinizi bilgi@kamusm.gov.tr mail adresimize iletebilirsiniz.


Sistem bakım çalışması

19 Ekim 2018

20 Ekim 2018 Cumartesi günü 17:00 – 20:00 saatleri arasında Zaman Damgası sisteminde bakım çalışması yapılacaktır. Çalışma sırasında kısa süreli kesintiler yaşanabilir. Siz kullanıcılarımıza önemle duyurulur.


Sistem bakım çalışması

11 Eylül 2018

11 Eylül 2018 Salı günü 17:00 – 20.30 saatleri arasında raporlama sistemleri altyapısında bakım çalışması yapılacaktır. Çalışma sırasında kurum rapor ekranlarında (https://rpr2.kamusm.gov.tr/KurumRapor/ ) ve web servis ile raporlama işlemlerinde kısa süreli kesintiler yaşanacaktır. Siz kullanıcılarımıza önemle duyurulur.


Sistem bakım çalışması

06 Eylül 2018

07 Eylül 2018 Cuma günü 18.30 – 20.30 saatleri arasında sistem bakım çalışması yapılacaktır. Çalışma sırasında hizmetlerimizde kısa süreli kesintiler yaşanabilir. Siz kullanıcılarımıza önemle duyurulur.


Kaşif v1.2 Yayınlandı

08 Ağustos 2018

Kaşif v1.2 geliştirmeleri tamamlanarak güncel sürüm yayınlanmıştır. Uygulama hakkında detaylı bilgi ve uygulamayı indirmek için tıklayınız. (Programı daha önce kullanan kullanıcıların internete bağlı olduğu sürece tekrar download etmesine gerek yoktur. Uygulama otomatik olarak kendini yeni sürüme güncellemektedir.)


SHA-512 Özet Algoritma Uyumu Gerektiren Yeni Zaman Damgasının Ertelenmesi

11 Mayıs 2018

29 Ocak 2018 tarihinde "SHA-512 Özet Algoritma Uyumu Gerektiren Yeni Zaman Damgası" başlığıyla http://www.kamusm.gov.tr/duyurular/#yenizd adresinden yayımladığımız duyuruda SHA-512 özet algoritmasına geçiş yapılacağı belirtilmişti. Kurumların gerekli çalışmaları henüz tamamlayamamış olmasından ötürü bahse konu geçiş 31 Aralık 2018 tarihine ertelenmiştir.


Nitelikli Eletronik Sertifikanızı Daha Hızlı Almak İster Misiniz?

23 Şubat 2018

KurumsalSurec

SSL Sertifikalarının Ömrü Hakkında Bilgilendirme

16 Şubat 2018

Kamu Sertifikasyon Merkezi SSL sertifikaları, dünya SSL standartlarını belirleyen CA/B Forum (Certificate Authorities - Browsers) güncel gereksinimlerine uygun bir şekilde üretilmektedir. CA/B Forum'un 17 Mart 2017 tarihinde yayımladığı Baseline Requirements 1.4.4 sürümünde 1 Mart 2018 tarihinden itibaren SSL sertifikalarının ömrünün en fazla 825 gün olabileceği belirtilmektedir.

Bu sebeple anılan tarihten itibaren Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından üretilecek olan SSL sertifikalarının ömrü en fazla 825 gün olacaktır.


SHA-512 Özet Algoritma Uyumu Gerektiren Yeni Zaman Damgası

29 Ocak 2018

15.03.2018 ile 15.05.2018 tarihleri arasında SHA-512 özet algoritması kullanan zaman damgası sunucularımız devreye alınacaktır. SHA-512’li zaman damgası sunucularımızla uyumluluğunuzu test edilebilmeniz için test zaman damgası servisi 16.06.2017 tarihi itibariyle http://tzdsha512.kamusm.gov.tr adresi üzerinden hizmetinize sunulmuştur.

Uygulamalarını SHA-512 Zaman Damgası ile test etmek isteyen kurumlar bilgi@kamusm.gov.tr adresinden test kullanıcı ve parola talebinde bulunabilirler.

Not: SHA-512 kullanılarak üretilmiş test zaman damgası sertifikasının uygulamalarınız tarafından tanınabilmesi için http://www.kamusm.gov.tr/BilgiDeposu/Test/test-kokhs-sha256.crt adresinde yer alan test kök sertifikasının test ortamınızdaki güvenilir köklere eklenmesi ve sunucuya SHA-512 algoritması ile istek gönderilmesi gerekmektedir.


Sistem Bakım Çalışması Tamamlanmıştır.

18 Ocak 2018

NES (Nitelikli Elektronik Sertifika) sistemlerimizdeki güncelleme çalışmaları tamamlanmıştır. Yaşanan hizmet kesintileri için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.


Sistem Bakım Çalışması

15 Ocak 2018

Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) sistemlerimizde çalışma yapılmaktadır. Bu sebeple elektronik imza ile ilgili yaşanabilecek hizmet kesintileri için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Not: Kamu SM tarafından yapılan bu çalışmalar, 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı sayfalarında yapılan işlemleri etkilememektedir.


Test Suit Portalı

01 Ocak 2018

Uyum Değerlendirme testlerinde kullanılan test paketlerine ve test prosedürlerine erişebileceğiniz Test Suit Portalı açılmıştır. Uyum Değerlendirme test sürecini hızlandırmak için oluşturulmuş olan Test Suit Portalı'na erişmek için tıklayınız.

Not: Test paketlerini ve dosyaları indirebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayınız.


Kaşif Uygulaması Yayınlandı

26 Aralık 2017

Kaşif Uygulaması devreye alınmıştır. Uygulama hakkında detaylı bilgi ve uygulamayı indirmek için tıklayınız.


Kurumsal Şifreleme ve Elektronik Mühür Sertifikaları

13 Kasım 2017

14 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan e-yazışma Projesi ile ilgili 2017/21 Sayılı Başbakanlık Genelgesi'nde belirtildiği üzere kamu kurum ve kuruluşları elektronik ortamdaki belge paylaşımlarında şifrelemeye ihtiyaç duyabilmektedir. Bunun yanı sıra elektronik ortamda yapılan resmi yazışmalarda, yazışma yapan tarafların kurumsal kimliklerinin güvenli şekilde tanımlanıp doğrulanabilmesi gerekmektedir. Bu ihtiyaçların karşılanması amacıyla, e-Yazışma Teknik Rehberi'nde tanımlanan elektronik mühür sertifikaları ve şifreleme mekanizmasında kullanılacak kurumsal şifreleme sertifikaları, talep eden kamu kurum ve kuruluşlarının tüzel kişilikleri adına TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından üretilecektir. Kurumlarımız, testlerini yapabilmek için ihtiyaç duyacakları kurumsal şifreleme ve elektronik mühür test sertifikalarını Kamu Sertifikasyon Merkezi'nden talep edebilirler.


Android imza kütüphanesi güncellemesi yayınlanmıştır.

09 Kasım 2017

Android İmza Kütüphanesi 2.2.8 AKİS kartlar ve Android 7 ile uyumlu hale getirlmiştir. Android imza kütüphanesi ve örnek kodlara buradan erişebilirsiniz.


Kart okuyucu portalimiz devreye alınmıştır.

01 Kasım 2017

Kart okuyucu talebiniz için https://ebasvuru.kamusm.gov.tr adresine tıklayıp başvuru yapabilirsiniz. Başvuru detayları için tıklayınız.


Infineon Marka Çiplerle İlgili Güvenlik Zaafiyeti

23 Ekim 2017

Infineon marka çiplerle ilgili bildirilen CVE-2017-15361 numaralı güvenlik zaafiyetinde, bu çiplerin içerisinde üretilen anahtarların kırılabilir olduğu belirtilmektedir.

AKİS akıllı kartların bir kısmında da Infineon marka çipler kullanılmaktadır. Ancak Kamu Sertifikasyon Merkezi, AKİS akıllı kart içerisinde bulunan çiplerin (diğer marka çipler de dahil olmak üzere) anahtar üretim metodlarını kullanmak yerine, güvenlik nedeniyle TÜBİTAK onaylı milli çipler ile anahtarlar üretmekte ve AKİS akıllı kartlarda kullanılmaktadır.

Bu sebeple Kamu SM tarafından üretilmiş ürünlerde herhangi bir güvenlik zaafiyeti söz konusu olmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


SSL Sertifikalarının Ömrü Hakkında Bilgilendirme

11 Ekim 2017

Kamu Sertifikasyon Merkezi SSL sertifikaları, dünya SSL standartlarını belirleyen CA/B Forum (Certificate Authorities - Browsers) güncel gereksinimlerine uygun bir şekilde üretilmektedir. CA/B Forum'un 17 Mart 2017 tarihinde yayımladığı Baseline Requirements 1.4.4 sürümünde 1 Mart 2018 tarihinden itibaren SSL sertifikalarının ömrünün en fazla 825 gün olabileceği belirtilmektedir.

Bu sebeple anılan tarihten itibaren Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından üretilecek olan SSL sertifikalarının ömrü en fazla 825 gün olacaktır.


Kamu SM SSL Sertifikası Hakkında Bilgilendirme

11 Ağustos 2017

Kamu Sertifikasyon Merkezi SSL sertifikaları, dünya SSL standartlarını belirleyen CA/B Forum (Certificate Authorities - Browsers) güncel gereksinimlerine uygun bir şekilde üretilmektedir. SSL sertifikası üretimi PKI alt yapısının ETSI TS 101 456 (Electronic Signatures and Infrastructures(ESI); Policy requirements for certification authorities issuing qualified certificates), ETSI TS 102 042 (Electronic Signatures and Infrastructures (ESI); Policy requirements for certification authorities issuing public key certificates) ve CA/B BR'a (CA/B Forum Baseline Requirements) uygunluğu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından her yıl denetlenmekte ve uygunluk raporu alınmaktadır. Güncel rapor 19/12/2016 tarihinde alınmıştır.

CA/B Forum’un, SHA-1'li sertifikaların, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren güvensiz sayılacağını ilan etmesinin ardından Kamu Sertifikasyon Merkezi 2015 yılı içerisinde SHA-256'lı yeni kök sistemini kurmuş ve tarayıcıların güvenilir köklerine kabul edilmek üzere çalışmalarını başlatmıştır. Bu çalışmalar neticesinde Kamu SM SSL kök sertifikası, Masaüstü platformlarda; işletim sisteminden bağımsız olarak dünyaca güvenilirliği kanıtlanmış Mozilla Firefox tarayıcıda, Windows tabanlı işletim sistemlerinde Internet Explorer, Google Chrome, Yandex, Microsoft Edge tarayıcılarında desteklenmektedir.

Mobil platformlarda; Kamu SM SSL Kök sertifikası Mozilla SSL güvenilir kök yazılımı olan NSS'de yer aldığından Firefox tarayıcıda desteklenmektedir.

Diğer yandan Google Chrome ve Safari tarayıcılarının Mozilla benzeri işleyen bir güvenilir kök kabul programı bulunmayıp üzerinde çalıştıkları işletim sisteminin güvenilir köklerini kullanmaktadırlar. Bu sebeple üzerinde çalıştıkları Android ya da IOS işletim sistemlerinin güvenilir kök sertifika depolarının güncel kök sertifikaları ile güncellenmeleri gerekmektedir.

Kamu SM Kökünün, Android ve IOS işletim sistemlerinin güncel sürümlerinin güvenilir köklerine eklenmesi için gerekli başvurular iki yıl önce yapılmış olmasına rağmen süreç çok ağır işlemektedir. Son zamandaki sıkıntıların giderilmesi için her iki kurumun yetkilileri ile tekrar görüşülmüş ve güncellemenin en kısa sürede yapılması için gerekli girişimler yapılmıştır.


Sistem bakım çalışması

15 Haziran 2017

16 Haziran 2017 Cuma günü 19:00 – 19:30 saatleri arasında sistem çalşması yapılacaktır. Siz kullanıcılarımıza önemle duyrulur.


SHA-512 Özet Algoritmalı Test Zaman Damgası Kullanımı

15 Haziran 2017

SHA-512 özet algoritmalı test zaman damgası servisi 16.06.2017 tarihi itibariyle http://tzdsha512.kamusm.gov.tr adresi üzerinden hizmetinize sunulmuştur. Uygulamalarını SHA-512 Zaman Damgası ile test etmek isteyen kurumlar bilgi@kamusm.gov.tr adresinden test kullanıcı ve parola talebinde bulunabilirler.


Elektronik imza uyum değerlendirme hizmetleri hakkında duyuru

07 Haziran 2017

e-Reçete, e-Fatura ve Merkezi Veritabanı Hizmet Sağlayıcı (MTHS) yazılımları için yapılan elektronik imza uyum değerlendirme hizmetleri, 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren TÜBİTAK BİLGEM Test ve Değerlendirme Başkan Yardımcılığı Yazılım Test ve Kalite Değerlendirme Laboratuvarı tarafından gerçekleştirilecektir. Bilgi almak için http://ytkdl.bilgem.tubitak.gov.tr/basvuru.html sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Olumsuz Hava Şartları Nedeniyle Mesai Saati Değişikliği

10 Ocak 2017

Devam eden ve meteorolojik değerlendirmelere göre artması beklenen kar yağışının yol açabileceği trafik yoğunluğu ve olumsuzlukları nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin mesai sona erme saati bugüne mahsus olmak üzere 15.30 olarak belirlenmiştir. Bu sebeple çağrı merkezi operatörlerimiz 15:30'a kadar hizmet verecek olup sonrasında sesli yanıt sistemi devreye alınacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.


Olumsuz Hava Şartları Nedeniyle Mesai Saati Değişikliği

09 Ocak 2017

Devam eden ve meteorolojik değerlendirmelere göre artması beklenen kar yağışının yol açabileceği trafik yoğunluğu ve olumsuzlukları nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin mesai sona erme saati bugüne mahsus olmak üzere 15.30 olarak belirlenmiştir. Bu sebeple çağrı merkezi operatörlerimiz 15:30'a kadar hizmet verecek olup sonrasında sesli yanıt sistemi devreye alınacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.


Yeni Kimlik Kartlarına İlk NES'i Yükledik

28 Kasım 2016

Kamu Sertifikasyon Merkezi, ülkemizde bir ilke daha imza atarak yeni kimlik kartlarına uzaktan NES (Nitelikli Elektronik Sertifika) yüklemesini başarıyla yapan ilk kurum oldu. Sahip olduğu fiziksel, görsel ve elektronik özellikleri sayesinde taklit ve tahrif edilemeyen yeni kimlik kartları, birçok kurum ve kuruluşta daha hızlı hizmet alınmasını sağlıyor. Yeni kimlik kartlarına NES yüklenmesi ile beraber e-hizmetlerin sayı ve niteliklerinin artması, ıslak imza gerektiren işlemlerin elektronik ortamda sorunsuzca gerçekleştirilmesi sağlanacaktır.

Not: T.C. Kimlik kartlarına NES yüklenmesi işlemi onaylı Kart Erişim Cihazları (KEC) ile yapılabilmektedir. Onaylı KEC’ler şu anda sadece Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü(NVİ) ’nde bulunduğundan kimlik kartlarına Nitelikli Elektronik Sertifika(NES) yüklenmesi işlemi sadece NVİ personeli için yapılabilmektedir. 2017 yılı içerisinde onaylı KEC'ler yaygınlaştığında kimlik kartını temin eden kamu kurumu çalışanları için kurumlarının talep etmesi halinde kimlik kartlarına NES yüklemesi yapılabilecektir. Süreç ile ilgili gelişmeler için web sitemizi takip etmeye devam ediniz.


Sistem Bakım Çalışması

18 Kasım 2016

19 Kasım Cumartesi günü 10:00 - 17:00 saatleri arasında planlı bakım çalışması yapılacaktır. Yaşanabilecek hizmet kesintileri için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.

28 Ekim 2016

Kamu Sertifikasyon Merkezi çağrı merkezi temsilcilerimiz resmi tatil nedeniyle hizmet verememektedir.

Kış Saati Uygulaması Değişikliği

19 Ekim 2016

30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04:00'te kış saati güncellemesi yapılmamış bilgisayar, sunucu gibi işletim sistemi barındıran cihazlar otomatik olarak saatlerini 1 saat geri almıştır. 7/9/2016 tarih ve 2016/9154 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'yla yaz saati uygulamasının yıl boyu sürdürülmesi ve saatlerin 1 saat geri alınmaması kararlaştırılmıştır. E-imza süreçlerinizin olumsuz etkilenmemesi için kullanıcı ve sunucu sistemlerinizde gerekli güncellemelerin yapılması önemle duyurulur.

UBUNTU
Putty programı kullanarak ssh protokolünden sunucu komut satırından aşağıdaki komutu çalıştırmamız yeterlidir.

sudo apt-get update&&sudo apt-get install tzdata

Kontrol için zdump -v Europe/Istanbul | grep 2016 komutunun çıktısındaki gibi son satırda +03 görülmelidir.

zdump: warning: zone "Europe/Istanbul" abbreviation "+04" lacks alphabetic at start
Europe/Istanbul Sun Mar 27 00:59:59 2016 UTC = Sun Mar 27 02:59:59 2016 EET isdst=0 gmtoff=7200
Europe/Istanbul Sun Mar 27 01:00:00 2016 UTC = Sun Mar 27 04:00:00 2016 EEST isdst=1 gmtoff=10800
Europe/Istanbul Tue Sep 6 20:59:59 2016 UTC = Tue Sep 6 23:59:59 2016 EEST isdst=1 gmtoff=10800
Europe/Istanbul Tue Sep 6 21:00:00 2016 UTC = Wed Sep 7 00:00:00 2016 +03 isdst=0 gmtoff=10800

WINDOWS
Yamayla ilgili duyuruya buradan erişebilirsiniz.
İşletim sistemi sürümünüz için gerekli yama dosyasını aşağıdaki adresten kolayca indirebilirsiniz.
http://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=KB3192321

Mali Mühür Sertifikaları Hakkında Bilgilendirme

17 Ekim 2016
 • Sertifikanızın durumu ile ilgili bilgilendirmeler başvuru sırasında belirttiğiniz e-posta adresine gönderilmektedir.Başvuru adımları ve bilgi almak için http://mm.kamusm.gov.tr/surecler/#basvuru_sureci sayfasını ziyaret ediniz.

 • Başvuru yaptıktan sonra “Elektronik mali mühür sertifikası ödemesi alınmıştır” bilgilendirme e-postasını aldıysanız sertifikanız en kısa sürede üretilerek kuryeye verilecektir. Kurye takip numarası başvuru esnasında verdiğiniz e-posta adresi ve cep telefonu bilgilerine gönderilmektedir.

 • Başvuru tarihten itibaren 3 iş günü içerisinde e-posta almadıysanız; vergi numaranızı, barkod numaranızı ve dekontunuzu bilgi@kamusm.gov.tr adresine göndermeniz gerekmektedir.

 • Mali mühür sertifikanız elinize ulaştıysa; E-Fatura ve E-Defter başvurunuzu www.efatura.gov.tr adresinden yapabilirsiniz.

 • Mali mühür sertifikanızın PIN kodu kilitlendiyse https://mbireysel.kamusm.gov.tr/nb.go sayfasından “Şifreli Giriş” yaparak yeni PIN kodu oluşturabilirsiniz. Bu sayfada hata alıyorsanız alınan hatanın ekran görüntüsünü bilgi@kamusm.gov.tr adresine gönderiniz.

 • Mali mühürünüzün son kullanma tarihini bilgisayarınızda yüklü olan AKİS Kart İzleme Aracı ile öğrenebilirsiniz.

 • Adres değişikliği talep ediyorsanız; imza sirküsünde ismi geçen bir yetkili tarafından imzalı ve kaşeli dilekçe yazarak imza sirküsü örneği ile birlikte bilgi@kamusm.gov.tr adresine gönderiniz. Dilekçenin içeriğinde yeni adres ve sistemde kayıtlı olan (eski) adres bilgileri yer almalıdır.

 • Yetkili kişi değişikliği talep ediyorsanız; imza sirküsünde ismi geçen bir yetkili tarafından imzalı ve kaşeli dilekçe yazarak imza sirküsü örneği ile birlikte bilgi@kamusm.gov.tr adresine gönderiniz. Dilekçenin içeriğinde yeni yetkili olacak kişinin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, cep numarası, e-posta adresi, doğum yeri ve doğum tarihi bilgileri ile sistemde kayıtlı olan (eski) yetkilinin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası bilgileri yer almalıdır.

Windows 7 Kilitlenme Sorunu

17 Ekim 2016

32-bit Windows 7 bilgisayarlarda AKİS v1.44 sürücüsü işletim sisteminde kilitlenmeye sebebiyet verebilmektedir. Sorun yaşayan kullanıcılar bilgisayarlarındaki AKİS v1.44 sürücüsünü kaldırıp buradan en son sürümü yükleyebilirler.

İş Olanakları

26 Eylül 2016

Kamu Sertifikasyon Merkezi bünyesinde istihdam edilmek üzere proje personeli alımı gerçekleştirilecektir. Adaylar TÜBİTAK BİLGEM websitesindeki "Kariyer > İş Olanakları" bağlantısından başvuru yapabilirler. Bunun dışındaki başvurular işleme alınmayacaktır. Başvuruların en geç 14/10/2016 tarihi saat 17:00’a kadar yapılması gerekmektedir. Detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Sistem Bakım Çalışması

22 Eylül 2016

24 Eylül Cumartesi günü 08:00 – 17:00 saatleri arasında planlı bakım çalışması yapılacaktır. Yaşanabilecek hizmet kesintileri için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Sistem Bakım Çalışması

18 Ağustos 2016

20 Ağustos Cumartesi günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında planlı bakım çalışması yapılacaktır. Yaşanabilecek hizmet kesintileri için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

MacOS X'te Sertifika Görüntüleyememe Sorununun Çözümü

28 Haziran 2016

Java ve Akis kurulumlarının tam olarak yapılması sonrasında tarayıcı (Safari/Firefox) üzerinden e-imza kullanılan web sayfalarında sertifikanın görüntülenebilmesi için uygulayabileceğiniz 2 yöntem bulunmaktadır.

 • Yöntem 1
  Terminal açılarak; sudo ln -s /usr/local/lib/libakisp11.dylib /Library/Java/Extensions/ komutu yazılır (Enter) ve bilgisayarın admin/root şifresi girilirek (Enter) işlem tamamlanır. İşlemin başarılı yapılıp yapılmadığı; Finder > Go > Go to Folder menüsünden /Library/Java/Extensions dizinine gidilerek libakisp11.dylib kısayolun klasöre oluşturulduğu görülerek kontrol edilebilir.
 • Yöntem 2
  Finder > Go > Go to Folder menüsünden /usr/local/lib dizinine gidilerek libakisp11.dylib dosyası kopyalanır, yine Finder > Go > Go to Folder menüsünden /Library/Java/Extensions dizinine gidilerek yapıştırılır.
  Yöntem 2 Not: MacOS El Capitan’da sistem klasörlerine dosya kopyalanamamaktadır. Yöntem 2’nin MacOS El Capitan’da uygulanabilmesi için öncesinde “csrutil disable” işleminin Recovery modda (Cmd+R ile başlatma) terminalden yapılması ve bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra dosyanın kopyalanması gerekir. Sonrasında sistem güvenliği için yine Recovery modda “csrutil enable” yapılması gerekir. Bu işlem daha uzun ve riskli olduğu için El Capitan kullanıcılarının Yöntem 1’i tercih etmelerini öneriyoruz. Diğer MacOS X sürümlerinde bu işleme (“csrutil disable/enable”) gerek yoktur.

Yöntemlerden biri uygulandıktan sonra Firefox’tan e-imza kullanılan web sayfalarına (örneğin https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nb.go) farklı bir işleme gerek kalmadan giriş yapılabilir.

Safari’den e-imza kullanılan web sayfalarına giriş yapıldığında "Sertifika bulunamadı" hatası alınmaktadır. Bu sorunun giderilmesi için güvenlik ayarlarından bu sayfalara izinlerin verilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki adımları uygulayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Safari açıldıktan sonra üst menüdeki seçeneklerden güvenlik sekmesi (Safari > Preferences (Tercihler) > Security (Güvenlik)) seçilir.
 • Plug-in Settings’e (Plugin ayarları) tıklanır.
 • Sol taraftaki listeden Java seçilip, sağ tarafta erişim izni verilecek site için (örneğin nesbireysel.kamusm.gov.tr) yandaki kutucuktan "Run in unsafe mode (Güvensiz modda çalıştır)" seçimi yapılır ve gelen ekrandan Güven (Trust) tıklanır. Ekranın sağ altından Bitti (Done) tıklanarak işlem tamamlanır.

Çağrı Merkezi Çalışma Saatleri

06 Haziran 2016

Çağrı Merkezimiz 22 Temmuz 2016 Pazartesi gününe kadar hafta içi 08:15- 19:00 saatleri arasında hizmet verecektir. Siz değerli kullanıcılarımıza önemle duyurur, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Sistem Bakım Çalışması

02 Haziran 2016

04 Haziran 2016 Cumartesi günü 09:00-17:00 saatleri arasında planlı bakım çalışması yapılacaktır. Yaşanabilecek hizmet kesintileri için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Sistem Bakım Çalışması

07 Mayıs 2016

7 Mayıs Cumartesi günü 09:00 – 19:00 saatleri arasında planlı bakım çalışması yapılacaktır ve çağrı merkezimize erişim sağlanamayacaktır. Yaşanabilecek hizmet kesintileri için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Sistem Bakım Çalışması

15 Nisan 2016

16 Nisan Cumartesi günü 10:00 – 12:00 saatleri arasında planlı bakım çalışması yapılacaktır. Yaşanabilecek kısa süreli hizmet kesintileri için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Sistem Bakım Çalışması

12 Nisan 2016

13 Nisan 2016, 18:00 – 20:00 saatleri arasında sistem bakım çalışması yapılacaktır. Yaşanabilecek kısa süreli hizmet kesintileri için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Sistem Bakım Çalışması

16 Mart 2016

Bugün (16 Mart 2016) 18:00 – 20:30 saatleri arasında NES (Nitelikli Elektronik Sertifika) sistemlerimizde güncelleme çalışmaları yapılacaktır. Yaşanabilecek kısa süreli hizmet kesintileri için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Sağlık Bakanlığı Çalışanlarının Dikkatine

16 Mart 2016

Sağlık Bakanlığı çalışanları e-imza başvuruları ve sorunları hakkında bilgi almak için https://www.saglik.gov.tr/EBYS/belge/1-16236/elektronik-imza.html sayfasını ziyaret edebilirler.

Sahte E-Posta Uyarısı

25 Aralık 2015

Son zamanlarda basvuru@kamusm.gov.tr adresinden geliyormuş gibi görünen e-postalar içerisinde çeşitli uzantılarda dosyaların bulunduğu tespit edilmiştir. Bu şekilde gelen dosyaların açılmaması önemle tavsiye edilmektedir.Kamu SM tarafından basvuru@kamusm.gov.tr aracılığı ile gönderilen e-postalar bilgilendirme amaçlı olup, e-posta ekinde hiç bir dosya/bilgi/belge gönderilmemektedir.E-posta sahteciliği ve oltalama ataklarına karşı dikkatli olunması, gönderilen maillerin kaynağının doğrulanması önemle tavsiye edilmektedir.

Genel Sistem Bakımı

11 Aralık 2015

12 Aralık 2015 Cumartesi 09:00 – 11:00 saatleri arasında sistem bakım çalışması yapılacağından hizmetlere erişimde kısa süreli aksamalar yaşanabilir. Siz kullanıcılarımıza önemle duyrulur.

Ziraat Bankası hesaplarımız pasif hale getirilmiştir.

17 Kasım 2015

Kamu SM' ye ait Ziraat hesapları pasif hale getirilmiştir. Bilgilerinize önemle sunarız.

Genel Sistem Bakımı

06 Kasım 2015

7 Kasım 2015 Cumartesi saat 15:00 – 22:00 saatleri arasında sistem bakım çalışması yapılacağından hizmetlere erişimde kısa süreli aksamalar yaşanabilir. Siz kullanıcılarımıza önemle duyrulur.

Sistem Bakım Çalışması

27 Temmuz 2015

Sistemlerimizde yapılan bakım çalışması nedeniyle hizmetlerimizde zaman zaman aksaklıklar yaşanmaktadır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Sistem Bakım Çalışması

23 Haziran 2015

Sistemlerimizde yapılan bakım çalışması nedeniyle hizmetlerimizde zaman zaman aksaklıklar yaşanmaktadır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Çağrı Merkezi Çalışma Saatleri

22 Haziran 2015

Çağrı Merkezimiz 3 Ağustos Pazartesi gününe kadar hafta içi 08:15- 19:00 saatleri arasında hizmet verecektir. Siz değerli kullanıcılarımıza önemle duyurur, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Genel Sistem Bakımı

28 Mayıs 2015

29 Mayıs 2015 20:00 – 22:00 saatleri arasında genel sistem bakım çalışması yapılacağından hizmetlere erişimde kısa süreli aksamalar yaşanabilir. Siz kullanıcılarımıza önemle duyrulur.

Online Zaman Damgası Başvuruları Alınmaya Başlandı

22 Nisan 2015

Online olarak Zaman Damgası başvurusu yapmak için https://zdportal.kamusm.gov.tr/bp/zd.go adresini kullanabilirsiniz.

Ankara Ofisi Adres Değişikliği

25 Mart 2015

Kamu Sertifikasyon Merkezi Ankara ofisi yeni hizmet yerine taşınıyor. 27 Mart 2015 itibariyle Çamlıca Mahallesi 408. Cad. NO:136 C Blok. 5.Kat Yenimahalle/ANKARA adresinde hizmet verecektir.

Raporlama Sistemi Bakımı

29 Ocak 2015

20:00 – 22:00 saatleri arasında raporlama sistemleri alt yapısında bakım çalışması yapılacağından bu hizmetlere erişimde kısa süreli aksamalar yaşanabilir. Siz kullanıcılarımıza önemle duyurulur.

Arızalı Elektronik Sertifikalar Hakkında

17 Ekim 2014

Kamu Sertifikasyon Merkezi, sadece kart okuyucuların arıza kontrolünü gerçekleştirmektedir. Elektronik sertifikalarda yaşanan problemler için lütfen 444 5 576 numaralı çağrı merkezimizden destek alınız. Kamu Sertifikasyon Merkezi ofislerine arıza kontrolü için gönderilen elektronik sertifikalar (Akıllı Kartlar) güvenlik gerekçeleriyle hiçbir şekilde kabul edilmeyerek gönderici adresine iade edilecektir.

Poodle Güvenlik Açıklığı

16 Ekim 2014

Güvenlik araştırmacıları tarafından SSL protokolünü hedef alan Poodle güvenlik açıklığı (CVE-2014-3566) duyurulmuştur. Kullanılan internet tarayıcılarında güvenli HTTPS kullanabilmek adına aşağıdaki linklerde yer alan yönergelere uygun tarayıcıların kullanılması, SSL 3.0'ın pasif edilmediği tarayıcılar yerine daha güncel tarayıcı versiyonlarının kullanılması önemle tavsiye olunur.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/security/3009008.aspx

https://blog.mozilla.org/security/2014/10/14/the-poodle-attack-and-the-end-of-ssl-3-0/

https://zmap.io/sslv3/browsers.html

SHA-1'li Sertifikaların SHA-2'li Yeni Sertifikalarla Değiştirilmesi

15 Eylül 2014

E-imza tebliği gereği Türkiye'de faaliyet gösteren Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları SHA-1 özet algoritmasıyla ürettikleri ve geçerliliği 15.09.2014 tarihini aşan Nitelikli Elektronik Sertifikaları ücretsiz olarak SHA-256'lı olacak şekilde yenileyecektir.

Bu kapsamda TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi SHA-256'lı yeni sertifikaları üretmiş ve SHA-1'li sertifikaları 15.09.2014 tarihinde iptal etmiştir. SHA-1'li NES sahibi kullanıcılarımızın Online NES İşlemlerine şifreli giriş yaparak SHA-256'lı sertifikalarını kartlarına yüklemeleri gerekmektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

SİL Hizmetinde Yaşanan Aksaklıklar

21 Ağustos 2014

Zaman damgası işlemlerinde problem yaşayan firmaların ilettiği şikayetlere istinaden yaptığımız incelemeler sonucunda, 8-11 Ağustos tarihleri arasında, zaman damgası işlemleri için de SİL Hizmeti veren 5 sunucudan 1 tanesinde problem tespit edilmiş olup sadece bu sunucuya gelen isteklerde kısa süreli aksaklıklar yaşanmıştır Bu sorun 11 Ağustos Pazartesi saat 11:30’da tamamen giderilmiştir. Aksaklığın giderildiği bu tarihten sonra kurumların yaşadığı problemler bizim kontrolümüz dışında olup kurumların kendi sistem ve uygulamalarından kaynaklıdır.

“Kamu SM’ nin internet çıkışlarında problem olduğu, SHA2 Geçişlerinden dolayı çok yoğun olduğu ve sistemlerin yetersiz kaldığı” gibi söylemler gerçek dışı olup, alt yapı ve sistemlerimizde herhangi bir problem bulunmamakta, her türlü operasyonel yoğunluğu da kaldırabilecek kapasitesi mevcut bulunmaktadır.

PTT hesaplarımız pasif hale getirilmiştir.

14 Temmuz 2014

Kamu SM' ye ait PTT hesapları pasif hale getirilmiştir. Bilgilerinize önemle sunarız.

Çağrı Merkezi Santral Bakımı

01 Temmuz 2014

Çağrı Merkezi santralimizde yapılan bakım çalışması nedeniyle operatörlerimiz geçici bir süre hizmet verememektedir. Yaşadığınız sorunları bilgi@kamusm.gov.tr adresine göndererek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Planlı sistem çalışması

07 Ocak 2014

7 Ocak günü 19.30 ila 20.00 saatleri arasında sistem alt yapı çalışması yapılacaktır. Bu saatler arasında sistemlerimize erişimlerde kısa süreli aksaklıklar yaşanabilir. Siz değerli kullanıcılarımıza önemle duyurulur.

Kamu SM Ürün ve Hizmet Fiyatları Güncellendi.

02 Ocak 2014

2014 yılı ürün ve hizmet fiyatlarımız güncellendi. İlgili ürün ve hizmetlerin fiyatlandırma sayfalarından güncel fiyatlarımıza ulaşabilirsiniz.

III. E-imza platformu gerçekleştirildi.

27 Kasım 2013

13-14 Kasım tarihleri arasında Rixos Grand Ankara'da III. E-imza platformu gerçekleştirildi. Platform ile ilgili içeriğe http://platform.kamusm.gov.tr adresinden erişebilirsiniz.

05 Eylül 2013 saat 17:00'da sunucularımızda bakım çalışması yapılacaktır.

05 Eylül 2013

05 Eylül günü saat 17:00'da sunucularımızda yapılacak bakım çalışması nedeni ile http://www.kamusm.gov.tr adresine erişimlerde sıkıntılar yaşanabilir.

Siz değerli kullanıcılarımıza önemle duyurur anlayışınız için teşekkür ederiz.

Online Mali Mühür Başvuruları Alınmaya Başlandı

12 Ağustos 2013

Online olarak Mali Mühür başvurusu yapmak için https://mportal.kamusm.gov.tr adresini kullanabilirsiniz.

İnternet Servis Sağlayıcısında İyileştirme Çalışmaları

30 Temmuz 2013

30 Temmuz Salı günü İnternet Servis Sağlayıcısı tarafında yapılacak iyileştirme çalışmaları nedeni ile sunucularımıza 18:00 ila 19:00 saatleri arasında erişimlerde geçici süreli aksamalar yaşanabilir.

Siz değerli kullanıcılarımıza önemle duyurur anlayışınız için teşekkür ederiz.

Sunucu Bakım Calışmaları

17 Haziran 2013

17 Haziran Pazartesi günü sistemlerimizde yapılacak bakım çalışmaları nedeni ile https://sertifikabilgi.kamusm.gov.tr, https://basvuru.kamusm.gov.tr ve https://kayitci.kamusm.gov.tr sunucularımıza 17:30 ila 20:30 saatleri arasında erişimlerde geçici süreli aksamalar yaşanabilir.

Siz değerli kullanıcılarımıza önemle duyurur anlayışınız için teşekkür ederiz.

Kamu SM web sayfası ve Zaman Damgası sunucusu erişim sorunu

30 Mayıs 2013

30 Mayıs 2013 günü 16:00 civarı başlayan ULAKNET kaynaklı bir sorun yüzünden www.kamusm.gov.tr ve zd.kamusm.gov.tr web sitesi ve zaman damgası suncularımıza erişim sıkıntısı yaşanmıştır. 16:30'da TÜRKTELEKOM'a geçilerek sorun çözülmüştür.

Elimizde olmayan nedenler yüzünden yaşanan bu rahatsızlık sebebi ile sizlerden özür dileriz.

Zaman Damgası isteğinde kullanılan özetleme algoritmasında değişiklik

11 Nisan 2013

Resmi Gazete'nin 30.01.2013 tarih ve 28544 sayı ile yayımlanan, "Elektronik İmza İle İlgili Süreçlere ve Teknik Kriterlere İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği" gereği;

31.07.2013 tarihinden itibaren Zaman Damgası sunucumuz SHA-1 özetleme algoritmasıyla 160 bitlik özeti alınmış olan isteklere cevap vermeyecektir, sadece SHA-2 özetleme algoritmasıyla özeti alınmış olan isteklere cevap verecektir.

Sertifika İptal Listesi (SİL) yayın peryodu değişimi

11 Nisan 2013

Daha kısa periyotlarla yayınlanmakta olan aşağıda bilgileri verilen Sertifika İptal Listeleri (SİL) 01.07.2013 tarihinden itibaren 4 saatlik periyotlar halinde yayınlanacaktır. Eğer kurumunuzda kullandığınız uygulama, sertifika iptal kontrolünü SİL dosyasıyla yapıyorsa herhangi bir sıkıntı yaşamamanız için uygulamanızda gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir.

YAYINLAYAN SM ADI SİL ADI YAYINLANDIĞI ADRES
1 Kamu Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı - Sürüm 3 NESIL.v3.crl http://www.kamusm.gov.tr/BilgiDeposu/NESIL.v3.crl
2 Kamu Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı - Sürüm 3 NONES.v3.crl http://www.kamusm.gov.tr/BilgiDeposu/NONES.v3.crl
3 Kamu Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı - Sürüm 4 NESIL.v4.crl http://depo.kamusm.gov.tr/nes/NESIL.v4.crl
4 Kamu Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı - Sürüm 5 NESIL.v5.crl http://depo.kamusm.gov.tr/nes/NESIL.v5.crl
5 Kamu SM Mobil Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı - Sürüm 2 mobil-s2.crl http://depo.kamusm.gov.tr/mobil/mobil-s2.crl
6 Mali Mühür Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı - Sürüm 1 mmeshs-s1.crl http://depo.kamusm.gov.tr/kurumsal/mmeshs-s1.crl

Ankara Ofisimiz Yeni Yerine Taşınıyor

28 Mart 2013

Kamu SM Ankara Ofisimiz 1 Nisan 2013'den itibaren yeni adresinden hizmetine devam edecektir.

Yeni Adresimiz:
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ek Binası
3.Kat KamuSM Ofisi
G.M.K. Bulvarı 128/B Tandoğan Çankaya-ANKARA

Sağlık Bakanlığı elektronik sertifika başvuru şekli değiştirilerek e-imza başvuru portalı devreye alınmıştır

20 Şubat 2013

Sağlık Bakanlığı elektronik sertifika başvuru şekli değiştirilerek e-imza başvuru portalı devreye alınmıştır. NES başvurusu yapacak kişiler aşağıdaki link üzerinden tarif edilen adımları uygulayarak, ıslak imzalı yöntem ile başvurusunu gerçekleştirebilir.

www.saglik.gov.tr/eimza

Kamu SM OTRS Sisteminde bakım çalışması yapılacaktır

14 Şubat 2013

Güvenlik güncellemelerinin yapılması ve bazı bug’ların giderilmesi için 14.02.2013 Perşembe saat 17:30 da OTRS’de (mi.kamusm.gov.tr) çalışma yapılacaktır. Bu saatten sonra OTRS bakıma alınarak erişim kapatılacaktır. Çalışmanın yaklaşık 1 saat sürmesi planlanmaktadır.

Sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için yapmış olduğumuz bu çalışma esnasında vermiş olduğumuz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.

02 Şubat 2013 Cumartesi günü Altyapı İyileştirme Çalışması Yapılacaktır.

31 Ocak 2013

02/02/2013 Cumartesi günü 12:30-15:30 saatleri arasında altyapı iyileştirme çalışması yapılacaktır. Çalışma sırasında aşağıda listelenen servislerimizde kısa kesintiler yaşanacaktır. İlgili servislerle ilgili teknik problem yaşamanız halinde bize 02626753670 ya da 02626481827 no'lu irtibat telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Çalışma Yapılacak Servisler

 • barobasvuru.kamusm.gov.tr
 • mbasvuru.kamusm.gov.tr
 • mm.kamusm.gov.tr
 • mi.kamusm.gov.tr
 • sildeposu.kamusm.gov.tr
 • silsorgusu.kamusm.gov.tr
 • dizin.kamusm.gov.tr
 • dizinkurumsal.kamusm.gov.tr
 • Siz değerli kullanıcılarımıza duyurulur.

  OCSP Sunucumuzda Oluşan Hata

  30 Ocak 2013

  29.01.2013 Salı günü öğleden sonra OCSP sunucularımızdan birinde hata olduğu tespit edilmiş, hatayla ilgili çalışma başlatılmış ve 30.01.2013 Çarşamba sabahı hata çözülmüştür. Bu hata ortalama 1/6 oranında imza hizmet kalitesini olumsuz etkilemiştir.

  Siz değerli kullanıcılarımıza duyurulur.

  Ödemelerde Kullanılacak PTT Posta Çeki Hesabı

  30 Ocak 2013
  Posta Çeki Hesap Bilgileri:
 • Hesap No:10093318
 • Hesap Adı: TÜBİTAK BİLİŞİM VE BİLGİ GÜVENLİĞİ İLERİ TEKNOLOJİLER ARAŞTIRMA MERKEZİ
 • Ödemelerinizi kurumumuzun posta çeki hesabına, masraf tutarı ödemeden, yatırabilirsiniz. Ödemenizi yaparken dekontunuza Ad, Soyad, T.C Kimlik Numarası ve Kurumunuzun adını da yazdırmanız işlemlerin geriye yönelik kontrolünde kolaylık sağlayacaktır.

  5 yıllık sertifika üretimi yapılmayacaktır

  30 Ocak 2013

  01 Şubat 2013 tarihi itibarıyla 5 yıllık sertifika üretimi yapılmayacaktır.

  Kart okuyucu fiyatlarımızı sabitledik

  30 Ocak 2013

  Kart Okuyucu fiyatlarımız sabitlenmiş olup, Mini Kart Okuyucu fiyatlarımıza indirim oranı uygulanmayacaktır.

  Yazılım Firmalarıyla E-Reçete imza Çalıştayı Gerçekleştirildi

  23 Ocak 2013

  23 Ocak 2013 Çarşamba günü Ankara’da E-Reçete imza Çalıştayı gerçekleştirildi.

  Sağlık Bakanlığının yürütmekte olduğu 'Sağlık Bakanlığına Bağlı Tüm Doktorların Reçetelerini Nitelikli Elektronik Sertifika İle İmzalamaları Projesi' ve E-sağlık entegrasyonu kapsamında 23 Ocak 2013 tarihinde Aile Hekimliği Bilgi Sistemi(AHBS) ve Hastane Bilgi Yönetim Sistemi(HBYS) firmalarına yönelik Ankara'da detaylı API kullanımına ilişkin bir eğitim yapılmıştır.

  23 Ocak tarihindeki eğitimde TÜBİTAK’ın teknik personeli tarafından elektronik imza kütüphanelerinin Elektronik Reçete imzalamada kullanımı detaylı olarak anlatılmış ve E-Reçete imzalamaya yönelik kod örnekleri sunulmuştur. Ayrıca E-İmza uyum değerlendirme süreci ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır.

  Çalıştay ile ilgili sunumlara ve kod örneklerine buradan erişebilirsiniz.

  Kamu SM Kamu SM API Fiyatları Güncellendi

  3 Ocak 2013

  Api fiyatları güncellendi. BES Tipi İmza ÜCRETSİZ!!!

  Başbakanlık 2004/21 Sayılı genelge gereği Kamu SM’nin kuruluş amaçlarından biri olan “elektronik imza uygulamalarının yaygınlaştırılması” ve Tübitak tarafından geliştirilen elektronik imza kütüphanelerinin kullanım alanının artması amacıyla,Api satış fiyatlarımızda güncelleme yapılmıştır. Yeni APİ Fiyatlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

  Kamu SM Nitelik Elektronik Sertifika Fiyatları Güncellendi

  1 Ocak 2013

  2013 Yılı Güncel fiyatlarımız sitemize eklenmiştir.

  Daha önce duyurusunu yapmış olduğumuz; 3 Yıllık ve 5 Yıllık Nitelikli Elektronik İmza Sertifikası (NES) fiyatlarımız güncellenmiştir. 2013 Yılı güncel fiyatlarımızla ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

  II. Kamu SM E-imza Platformu Gerçekleştirildi

  30 Kasım 2012

  Çeşitli kamu kurum üst düzey yöneticilerinin, kurum yetkililerinin ve çalışanlarının katıldığı Kamu SM e-imza platformu başarıyla gerçekleştirildi.

  Bundan sonraki yıllarda geleneksel hale getirilecek olan Kamu SM e-imza Platformu’na büyük ilgi vardı. Çeşitli kamu kurum üst düzey yöneticilerinin,kurum yetkililerinin ve çalışanlarının katıldığı 2. Kamu SM e-imza Platformu Ramada Plaza’da gerçekleştirildi. Farklı sektörlerde hizmet veren kurumların yöneticilerinin konuşmacı olarak katıldığı platformda, kamu çalışanları bir birinden ilginç projeler hakkında bilgi edindiler. Özellikle yeni projelere başlayacak olan kamu kurum çalışanları diğer kurumların yaşadığı tecrübeleri dinleyerek not aldılar.Platforma katılan kurum çalışanları aralarda yaptıkları görüşmelerle birbirlerini tanıma fırsatı bularak işbirliği ve bilgi paylaşımı noktasında paylaşımlarda bulundular.

  Platform ile ilgili sunumları buradan indirebilirsiniz.

  Servis İzleme Hizmeti

  27 Kasım 2012

  Kamu Sertifikasyon Merkezi, kullanıcılarına vermiş olduğu bazı servislerin izlenebilirliğini sağlamak amacı ile servis durum bilgilerini internet sitesinden yayına açmıştır.

  Bu amaçla servis durumlarını görmek isteyen kullanıcılar www.kamusm.gov.tr/servisler adresine tıklayarak OCSP ve Zaman Damgası servislerinin anlık durumlarını sorgulayabilirler.

  Yazılım Firmalarıyla E-imza Çalıştayı Gerçekleştirildi

  22 Kasım 2012

  Sağlık Bakanlığının yürütmekte olduğu 'Sağlık Bakanlığına Bağlı Tüm Doktorların Reçetelerini Nitelikli Elektronik Sertifika İle İmzalamaları Projesi' ve E-sağlık entegrasyonu kapsamında 19-20 Kasım 2012 tarihlerinde TÜBİTAK’ ın organizasyonuyla Aile Hekimliği Bilgi Sistemi(AHBS) ve Hastane Bilgi Yönetim Sistemi(HBYS) firmalarına yönelik Kızılcahamam ASYA Termal Otel’de bir eğitim yapılmıştır.

  19-20 Kasım tarihindeki eğitimde TÜBİTAK’ın teknik personeli tarafından elektronik imza kütüphanelerinin yazılımlara nasıl entegre edileceği ile ilgili firmalar bilgilendirilmiştir.

  Çalıştay ile ilgili sunumları ve fotoğrafları buradan indirebilirsiniz.

  E-imza Uyum Değerlendirme Günleri Başlıyor

  03 Temmuz 2012

  2006/13 Sayılı Başbakanlık Genelgesi ile kamu kurum ve kuruluşlarıın e-imza uyum değerlendirme görevini üstlenen Kamu Sertifikasyon Merkezi teknolojik altyapı ve iş süreçlerinin uygunluğu hususları göz önünde bulundurularak E-İmza uyum ve değerlendirme günlerine başlamıştır. E-uyum değerlendirme ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen kullanıcılarımız bu sayfadan daha detaylı bilgi alabilirler.

  32 Bit Windows kullanıcıları Akis 1.44’ü yükleyebilirler

  21 Haziran 2012

  32 Bit Windows kullanıcıları güncellenen Java 7 ve Akis 1.44’ü yükleyebilirler. Akis 1.44 versiyonu için gerekli testler tamamlanmış siz kullanıcılarımız için Akia ve Akis 11.d11’de Türkçe karakter kodlama ile ilgili güncelleme yapılmıştır. AKiS 1.44 paketini indirmek için tıklayınız.

  TÜBİTAK Kamu SM Yaz Sezonu E-İmza Seminerleri Başlıyor

  18 Haziran 2012

  9-13 Temmuz arası Ankara Tübitak Başkanlık binasında hergün öğleden önce ve öğleden sonra 4 saat sürecek şekilde planlanan E-imza Farkındalık ve Temel Yetkinlik Semineri verilecektir. Seminere katılım için ekteki formun doldurulup 4 Temmuz Çarşamba mesai bitimine kadar bilgi@kamusm.gov.tr adresine eposta ile gönderilmesi gerekmektedir. Seminer ücretsiz olup herhangi bir katılım şartı yoktur. Katılımlarınızı bekler bilgilerinize sunarız.

  Elektronik İmza Özetleme Algoritmaları

  22 Mayıs 2012

  T.C. BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU tarafından hazırlanan ve 21.01.2012 tarih ve 26056 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Elektronik İmza İle İlgili Süreçlere ve Teknik Kriterlere İlişkin Tebliğ’ de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile değiştirilen 6 ncı maddesinin c) bendi kapsamında düzenlenen elektronik imza özetleme algoritmalarından RIPEMD-160 ve SHA-1 önerilmediğinden söz konusu Tebliğ’de de değişiklik yapılarak bu iki algoritmaların çıkarılmasına dair yazı web sitemizde yayındadır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

  E-imza Kütüphaneleri Çalıştayı Gerçekleştirildi

  26 Nisan 2012

  26 Nisan 2012 Perşembe günü Ramada Hotel Ankara’da tam gün olarak E-imza Kütüphaneleri Çalıştayı gerçekleştirildi.

  Çalıştayın açılış konuşması Kamu Sertifikasyon Merkezi Operasyon Sorumlusu Erol Kahraman tarafından gerçekleştirildi. Açılış konuşmasının ardından Milli Açık Anahtar Altyapısı (MA3) Proje Yöneticisi Murat Yasin Kubilay, "Tübitak E-İmza Kütüphaneleri Dün-Bugün-Yarın" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sonrasında Başuzman Araştırmacı Ferda Topcan, "E-İmza Profilleri ve Yaşam Döngüsü" konulu bir sunum ile Türkiye'de kullanılması hedeflenen e-imza profilleri hakkında bilgi verdi. Son olarak "ESYA E-İmza Kütüphanesi" konulu sunumu gerçekleştiren Uzman Araştırmacı Ahmet Yetgin, Tübitak tarafından yeni geliştirilen e-imza kütüphaneleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

  Öğleden sonra yapılan oturumda MA3 projesinden Araştırmacı Orçun Ertuğrul ve Araştırmacı Mürşit Orhan, ESYA E-İmza kütüphanelerinin uygulamalı kullanımını göstererek, yazılımcılardan gelen teknik soruları cevapladılar.

  Çalıştayda, Kamu Sertifikasyon Merkezi’nce sunulan ve TÜBİTAK Milli Açık Anahtar Altyapısı (MA3) Proje ekibi tarafından geliştirilen yeni elektronik imza kütüphaneleri tanıtıldı, yenilenme döneminde Kamu Sertifikasyon Merkezi ve elektronik imza hizmetleri ile elektronik imza profilleri ve yaşam döngüsü hakkında bilgi verildi.

  Çalıştaya ait sunum ve dosyalar için tıklayınız

  Fiyatlar indirime girdi!

  01 Ocak 2012

  Kurumsal Yenilenme Programı kapsamında düzenlemiş olduğumuz 2011 Kamu E-İmza Çalıştayı’nda ve müşterilerimizle yaptığımız diğer görüşmelerimize istinaden başlatmış olduğumuz çalışmalarımızda öncelikli bir grup ürünümüz için fiyat indirim çalışmamızı tamamlamış bulunmaktayız. Fiyat indirimi ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

  Ücretsiz E-imza Eğitimi

  29 Aralık 2011

  Kamu Sertifikasyon Merkezi Kurumsal Yenilenme Programı kapsamında 2012 yılında 4000 kamu personeline ücretsiz e-imza eğitimi sunmayı planlamaktadır. Detaylı bilgiler Ek-1 ve Ek-2 dokümanlarında yer almaktadır.

  Kamu E-imza Çalıştayı Gerçekleştirildi

  02 Aralık 2011

  2011 yılı Kamu e-imza  çalıştayı 29 Kasım 2011 Salı günü Ankara Hotel İçkale 08:30-18:00 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir.

  Çalıştaya 108 kurum 153 kamu kurumu temsilcisi ile katılırken Kamu Sertifikasyon Merkezi ise tüm personeli, hizmet aldığı TÜBİTAK Ar-Ge ekipleri ve özel sektör iş ortakları ile  birlikte toplam 45 kişi ile katıldı. Sabah oturumu Kamu Sertifikasyon Merkezi Direktörü  Sayın Dr. Oktay Adalıer’in açılış konuşması ile başladı. Ardından Kamu Sertifikasyon Merkezi hakkında  genel görüşleri almak üzere katılımcılara Çalıştay Katılımcı Anketleri uygulandı.

  Kamu Sertifikasyon Merkezi adına  Kamu Sertifikasyon Merkezi Operasyon Sorumlusu Sayın Erol Kahraman’ın sunumunun ardından Adalet Bakanlığı adına Tetkik Hakimi Sayın Ulvi Karaşahin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu adına Bilişim Uzmanı Sayın Demet Kabasakal sunumlarını yaptı.

  Öğle yemeğinin ardından Grup Çalışmalarına geçildi. Grup çalışmalarında Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin iç ve dış süreçleri değerlendirildi.

  Kamu Sertifikasyon Merkezi Direktörü Dr. Oktay ADALIER, çalıştayla ilgili yaptığı açıklamasında, “Hizmet verdiğimiz tüm kamu kurumlarını davet ettiğimiz çalıştayda, merkezimiz olarak zaruri operasyon ekibimiz hariç biz de tam kadro hazır bulunduk. Ayrıca, TÜBİTAK BİLGEM bünyesindeki ilgili ileri araştırma laboratuvarlarımızda görevli ArGe ekiplerimizden, hizmet aldığımız kurye ve çağrı merkezi firmalarına kadar , müşterilerimize doğrudan ve dolaylı hizmet sunan tüm birim ve kurumların da çalıştayda hazır bulunmalarını sağladık. Çalıştay sırasında masa masa dolaşarak sorunları dinlemelerini ve müşterilerimizi ve müşteri deneyimlerini hissetmelerini temin ettik. Zira, çağdaş bir hizmet anlayışı için, ArGe laboratuvarından çağrı merkezine kadar, mühendisinden muhasebecisine kadar, ve elbette hizmet alınan tedarikçi firmalar dahil, tam kadro paylaşılan müşteri/vatandaş odaklılığın olmazsa olmazlığına inanıyoruz.” dedi.

  Çalıştaya ait sunumlar için buraya, fotoğraflar için buraya tıklayınız.

  100.000'nci Nitelikli Elektronik Sertifika Üretildi

  17 Aralık 2010

  Kamu kurumlarında her geçen gün daha fazla kullanılan e-imza teknolojisi Kamu SM'nin verdiği destekle yaygınlaşmaya devam ediyor.
  Güçlü altyapısı ve uzman kadrosu ile hizmet veren Kamu SM'nin sertifika sağladığı kurum ve kuruluş sayısı 270'e ulaştı.

  100.000'nci sertifikayı üreten Kamu SM ekibi ve yazılım geliştirme faaliyetlerini yürüten MA3 grubunun çalışanları TÜBİTAK BİLGEM UEKAE Müdürü Alparslan BABAOĞLU ve Kamu SM Sorumlusu Ersin Gülaçtı tarafından tebrik edildi.

  100.000 sertifika üretildi

  Kamu SM'nin Ücretsiz Elektronik İmza Uygulaması Olan İmzager MİM 1.1 Sürümüne Güncellendi

  19 Nisan 2010

  İmzager MİM (Masaüstü İmzalama Modülü), Türkiye'de elektronik imzanın yaygınlaşması amacıyla Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından üretilmiş ücretsiz bir yazılımdır. Bu derece gelişmiş e-imza özelliklerini ücretsiz olarak kullanıma sunması açısından kendi alanında bir ilktir.

  İmzager MİM, 1.1 sürümüne güncellenmiştir. Bu yeni sürümde proxy desteğinde ve farklı kart okuyucularla çalışabilme özelliğinde güncellemeler yapılmıştır. İmzager MİM'in 1.1 sürümü bu adresten indirilebilir. İmzager MİM hakkında daha fazla bilgi için bu adres ziyaret edilebilir.

  Kamu SM Zaman Damgası İstemcisi 1.1.9 Sürümü Yayınlandı

  15 Mart 2010

  Kamu SM, Zaman Damgası İstemcisi (Zamane) 1.1.9 sürümü yayınlanmıştır. Yeni Zamane KS'de (konsol sürümünde) zaman damgası geçerlilik kontrolü ve kredi bilgisi sorgulama özellikleri eklenmiştir.

  Zamane KDA (Kullanıcı Dostu Arayüzü) istemcisine de kredi bilgisi sorgulama özelliği eklenmiştir.

  Kamu SM Kök Sertifikası, Firefox'un Güvenilen Kökler Listesi'nde

  21 Ocak 2010

  21.01.2010 tarihinden itibaren Firefox 3.6'nın yayınlanması ile beraber "Güvenilen Kök Sertifikalar" listesine kabul edilen Kamu SM kök sertifikası, kullanıcıların web tarayıcılarında hiç bir işlem yapmasına gerek kalmadan otomatik olarak yükleniyor. Böylece Kamu SM tarafından sertifika verilmiş bir web sitesine bağlanan kullanıcılar SSL teknolojisinin sağladığı güvenliği sorunsuzca kullanabiliyorlar.

  Kamu kurumlarının internet üzerinden hizmet vermek için kullandıkları web sitelerine SSL sertifikası almak için Kamu SM'ye başvurmaları yeterli. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler SSL / Güvenli Sunucu Sertifikası web adresini ziyaret edebilirler.

  Çağrı Destek Hizmeti Güncellendi!

  11 Aralık 2009

  Operatör desteği olmadan, sesli yanıt sistemi üzerinden sertifika iptalini gerçekleştirebilir veya unutulan güvenlik sözcüğünüzü yenileyebilirsiniz.

  Sertifika iptali hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
  Güvenlik sözcüğünün yenilemesi hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

  Türkiye Taşkömürü Kurumu E-imza'ya Geçiyor

  28 Eylül 2009

  Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), döküman yönetim sisteminde, e-imzayı kullanmak için gerekli girişimleri başlatmıştır. Kamu Sertifikasyon Merkezi'nin gerçekleştirildiği CWA 14170, CWA 14171 ve ETSI 101733 standartlarına uygunluk değerlendirmesi ile TKK'nin altyapısının hazır olduğu tespit edilmiştir.

  TKK'nın 01.01.2010 yılından itibaren, ıslak imzalı evrak sistemini terk edip, elektronik imzalı evrak sistemine geçmeyi planlamaktadır.

  İlgili bağlantı için lütfen tıklayınız

  EPDK'da E-İmza İçin Son Adımlar

  21 Eylül 2009

  Elektronik imza, sağladığı kullanım kolaylığı ve güvenlik özellikleri (kimlik doğrulama, veri bütünlüğünü sağlama ve inkar edememezlik) ile çok farklı alanda / sektörde kullanılabilmektedir. Kağıt evrak kargaşasını ortadan kaldırması, posta maaliyetlerini ciddi anlamda düşürmesi, arşiv kolaylığı sağlaması ve dolaylı olarak çevreye olan duyarlılığı ile birçok kurum tarafından değerlendirilmektedir. Elektronik imzanın en son uygulamaya alındığı kurumlardan biri de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'dur (EPDK). İlgili bağlantı için lütfen tıklayınız.

  Ağ ve Bilgi Güvenliği 2. Sempozyumu Gerçekleşti

  30 Mayıs 2008

  İlki Türkiye'de gerçekleşen "Ağ ve Bilgi Güvenliği Sempozyumunun" ikincisi Girne, KKTC'de 16-17-18 Mayıs 2008 tarihlerine gerçekleştirdi.

  TMMOB Elektrik Muhendisleri Odası Kocaeli Şubesi, KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odasının ve KTMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası'nın ortaklaşa düzenledikleri "Ağ ve Bilgi Güvenliği 2. Sempozyumu" kapsamında "E- Devlette Güvenlik" ve "Bilişim Hukuku: Kişisel Hakların İhlali" konularında iki panel düzenlenmiştir.

  Bilgi Güvenliği, Kriptoloji, Kablosuz Ağlar, Performans Değerlendirmesi, Ağ Güvenliği, Sektör Uygulamaları, Güvenlik Yönetimi konularındaki sözlü ve poster sunumların yer aldığı sempozyumda özellikle iletişim, bilgisayar teknolojilerinde yaşanan yenilikler ve etkileri, e-devlet, e-güvenlik, bilgi erişimi ve kurumsal bilginin gizliliği konularında yaşanan gelişmeler değerlendirilerek çözümler aranmıştır.

  Yöneticiliğini Doç. Dr. Kadri Bürüncük'ün yaptığı "E- Devlette Güvenlik" konulu panelde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. İbrahim Soğukpınar, KKTC Başbakanlık Bilişim Danışmanı Eralp Curcioğlu, TUBİTAK UEKAE Kamu Sertifikasyon Merkezi Yöneticisi Ersin Gülaçtı, Eczacıbaşı Bilişim A.Ş. İş Geliştirme Müdürü Zafer Babür ve Sosyal Güvenlik Kurumu, Kamu Yönetimi Araştırma Derneği Başkanı Ömer Yurdagül konuşmacı olarak görev aldı.

  Konuşmasında "elektronik imza" konusunu işleyen TUBİTAK UEKAE Kamu Sertifikasyon Merkezi Yöneticisi Ersin Gülaçtı; elektronik imzanın, ıslak imzadan çok daha güvenli olduğunu, ıslak imzanın kolayca taklit edilebilir, ancak elektronik imzanın taklit edilemez olduğunu belirtti. Gülaçtı, Türkiye’de bugüne kadar 20,000 (yirmi bin) sertifika verildiğine dikkat çekti.

  Ortalama 100-120 kişinin katılımıyla gerçekleşen panellerde gerek panelist sunumları gerek izleyici soruları ile zengin bir panel sunulmuştur. Sempozyum fotoğrafları için tıklayınız

  AKİS Kart web sitesi yayın hayatına başladı

  19 Mart 2008

  Milli olarak geliştirilmiş bir akıllı kart işletim sistemi olan ve Kamu SM tarafından üretilen nitelikli elektronik sertifikaların (NES) yüklendiği AKİS web sitesi, kullanıcılarına internet ortamından hizmet vermeye başladı. Sitesinde kartın tanımını, teknik özelliklerini bulabilir, örnek yazılımları ve sürücüsünü indirebilir, sıkça sorulan sorular ve yanıtlarına ayrıca akıllı kart hakkında diğer bilgilere de ulaşabilirsiniz.

  "Bilgi Teknolojileri Güvenlik Konferansı" gerçekleştirildi.

  18 Mart 2008

  TÜBİTAK UEKAE tarafından 13-14 Mart 2008 tarihinde gerçekleştirilen konferansta yöneticiler, denetçileri, proje yöneticileri ve yardımcıları ile diğer ilgili kuruluşlar "bilgi teknolojileri güvenliği" konusundaki bilgi birikimi ve tecrübelerini paylaştılar.

  Kamu Sertifikasyon Merkezi (Kamu SM) yöneticisi Ersin Gülaçtı da e-imza konusunda hazırlamış olduğu sunumu katılımcılara aktardı. Bu sunumu incelemek için tıklayın.

  Konferansta,
  • BT güvenliği ile ilgili tehdit ve riskler nelerdir ve hangi yönde gelişmektedir?
  • Akıllı kartlarda hangi tehditler mevcut?
  • Saldırganlar ne tür sosyal mühendislik saldırıları düzenliyor?
  • BT denetimi araçları nelerdir?
  • Bir çok kaynaktan gelen olay alarmlarını ilişkilendirmek için hangi teknolojiler kullanılabilir?
  • Pardus'ta 2008 yenilikleri neler olacak?

  Sorularına yanıt arandı.

  Bunların yanında konferansta güncel açıklıkların kullanılmasına ilişkin bir çalıştay ile Bankalarda Bilgi Teknolojileri denetiminin farklı açılardan ele alındığı bir panel de yer aldı.

  Kamu SM Kök Sertifikası Microsoft Güvenilen Kökler Listesi'nde

  22 Şubat 2008

  2004/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi gereğince kamu kurumlarının elektronik sertifika ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan Kamu Sertifikasyon Merkezi (Kamu SM) güvenli SSL hizmetinde de yeni ve önemli bir adım attı. Kamu kurumlarının bugüne kadar sadece çalışanlarının elektronik imza kullanımı için sertifika temin ettiği Kamu SM artık web sitelerinin güvenliği için çok önemli olan SSL sunucu sertifikalarını da kamu kurumlarına sunuyor.

  23.01.2008 tarihinden itibaren Microsoft firmasının "Güvenilen Kök Sertifikalar" listesine kabul edilen Kamu SM kök sertifikası, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlara, kullanıcıların hiç bir işlem yapmasına gerek kalmadan otomatik olarak yükleniyor. Böylece Kamu SM tarafından sertifika verilmiş bir web sitesine bağlanan kullanıcılar SSL teknolojisinin sağladığı güvenliği sorunsuzca kullanabiliyorlar.

  Kamu kurumlarının internet üzerinden hizmet vermek için kullandıkları web sitelerine SSL sertifikası almak için Kamu SM'ye başvurmaları yeterli. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler SSL / Güvenli Sunucu Sertifikası web adresini ziyaret edebilirler.

  Konu ile ilgili açıklamalara Microsoft'un sitesinden erişebilirsiniz.

  TÜBİTAK'ta elektronik imzaya geçiş çalışmalarına hız verildi

  08 Ocak 2008

  TÜBİTAK'ta elektronik imzaya geçiş çalışmaları kapsamında UEKAE Kamu Sertifikasyon Merkezi (www.kamusm.gov.tr) tarafından Kurum çalışanları için üretilen nitelikli elektronik sertifikalar sahiplerine dağıtıldı. Sertifikaların iş süreçlerinde kullanılmasına yönelik Bilişim Müdürlüğü tarafından başlatılan yazılım geliştirme çalışmaları ve bu yazılımların Kurum çalışanlarınca kullanılmasına yönelik eğitim ve bilgilendirme toplantıları ise devam ediyor.

  Bütün yıl boyunca sürecek çalışmalarla Kurum temel süreçlerinin güvenli elektronik ortama taşınması ve bunlarla ilgili eğitimlerin verilmesi hedeflenmektedir. Bu adreste, e-imzaya dayalı olarak geliştirilen "İş Talep Sistemi", "İzin Talep Sistemi" ve "Sanayi Ar-Ge Projeleri Online Başvuru Sistemi"ni kapsayan eğitim ve bilgilendirme toplantılarından görüntüler yer almaktadır (3-17 Ocak 2008).

  Kamu SM 2048 bit RSA anahtar uzunluğuna sahip yeni bir Kök Sertifikası oluşturdu

  13 Eylül 2007

  Mevcut ticari ürünlerin 4096 bit RSA anahtar uzunluğuna sahip sertifikaları desteklememesi üzerine, Kamu Sertifikasyon Merkezi 2048 bit RSA anahtar uzunluğuna sahip yeni bir KöK Sertifikası oluşturmuştur. Sürüm 3 ibaresi eklenen yeni kök ile mevcut kök çapraz olarak birbirinin sertifikasını imzalamıştır. Bu özellik farklı köklerden verilen sertifikalar ile yapılan işlemlerin, diğer kök tarafından güvenilir kabul edilmesini sağlamaktadır. Sertifika ağaç yapısının son durumu, Kamu SM Sertifika Hiyerarşi Diyagramı, Bilgi Deposu adresinden erişilebilir.

  Kamu SM, TÜBİTAK UZAY tarafından yürütülmekte olan SPK ve MKK'nın sertifika hizmetlerini devraldı

  13 Eylül 2007

  TÜBİTAK UZAY tarafından yürütülmekte olan Sertifika Hizmetleri TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü'ne (UEKAE) devredilmiştir. Daha önce hizmet vermekte olan http://kap.bilten.tubitak.gov.tr ve http://ksp.bilten.tubitak.gov.tr adreslerinin yanısıra http://kap.kamusm.gov.tr ve http://ksp.kamusm.gov.tr adresleri de kullanılabilmektedir.

  Haberleşme adresi "TÜBİTAK-UEKAE, Kamu SM Ankara Ofisi Atatürk Bulvarı Celal Bayar İşmerkezi No:211/21 Kavaklıdere, Ankara" olarak değişmiştir.

  Kamu SM Test Sertifika Sistemi erişime açıldı

  02 Mayıs 2007

  Kamu SM Test Sertifika Sistemi, nitelikli elektronik sertifikalar ile ilgili test işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kurum ve kuruluşlar için erişime açılmıştır. Önceden üretilmiş hazır 5 adet değişik özellikteki Sertifika kullanılarak, imzalama ve doğrulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu sistemin amacı nitelikli elektronik sertifika kullanmak isteyen kurum ve kuruluşların kendi bünyelerinde gerçekleştireceği uygulama geliştirme işlemlerinde Kamu SM test sertifikaları ile gerekli çalışmaları yapabilmelerini sağlamaktır.

  Kamu SM Test Sertifika Sistemi aşağıdaki bileşenlerden oluşmaktadır.

  • Test Sertifika Sistemi Kök ve Alt Kök Sertifikaları
  • Test Sertifika Sistemi SIL listeleri
  • Test Sertifika Sistemi kullanıcı sertifikaları
  • Test Sertifika Sistemi Dizin, OCSP ve Zaman Damgası Sunucuları


  Kamu SM Test Sertifika Sistemi sertifikaları ve SİL listeleri aynı zamanda aşağıdaki dizin sisteminden de erişilebilir durumdadır (ldap://tdizin.kamusm.gov.tr).

  Kamu SM Test sertifikaları ile ilgili durum bilgileri http://tocsp.kamusm.gov.tr adresinden sorgulanabilmektedir.

  Zaman damgası testlerini gerçekleştirebilmeniz amacıyla Kamu SM Test Sertifika Sistemi Zaman Damgası Sunucusu http://tzd.kamusm.gov.tr adresinden hizmet vermektedir.

  Detaylar için lütfen bu adresi ziyaret ediniz.

  Kamu SM elektronik sertifika başvurularını internet üzerinden almaya başladı

  01 Mayıs 2007

  Kamu SM, kamu kurumlarından gelen elektronik sertifika başvurularının artışına paralel olarak sertifika başvuru sürecini hızlandırmak ve daha iyi bir hizmet sunabilmek için internet üzerinden başvuru formlarının doldurulması hizmetini sunmaya başladı. Kanunen elle atılan ıslak imzaya denk kabul edilen güvenilir elektronik imza (e-imza) oluşturmak için gerekli olan Nitelikli Elektronik Sertifikaların (NES) alınması süreci böylece daha kısa sürede gerçekleştirilebilecek.

  Kamu kurumlarının nitelikli elektronik sertifika hizmetlerinden faydalanabilmek için izlemesi gereken adımları Başvuru Yönergesi adresinden öğrenebilirsiniz.

  E-Başvuru hizmetinden faydalanabilmek için kamu kurumunun daha önceden Kamu SM'ye başvurmuş ve başvuru sonucunun olumlu değerlendirilmiş olması gerekir. Böylece kurumun vermiş olduğu listede sertifika sahibi olacak kullanıcılar E-Başvuru adresindeki formu doldururarak Nitelikli Elektronik Sertifika talebinde bulunabilirler.

  Yeniliklere imza atan belediye

  16 Nisan 2007

  Kamu Sertifikasyon Merkezi'ne (Kamu SM) yapmış olduğu başvuru sonucunda elektronik imza hizmetinden yararlanan Fatih Belediyesi, Türkiyede e-imza uygulamasına geçen onlarca kurumdan biri oldu.

  E-belediyecilikle ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, belediyelerde hizmet çeşitliliğinin arttığını, vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmenin yolunun da bilgi teknolojilerini iyi kullanmaktan geçtiğini söyledi.

  Demir e-imza uygulamasıyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: "Elektronik ortamda hukuksal geçerliliği ve güvenliği sağlayan e-imza uygulaması ile bundan sonra zaman, para işgücü kayıpları ve bürokrasi ortadan kalkarak, işlemler ve bilgi güncellemeleri daha hızlı yapılacak. Banka-belediye arası ödeme gönderme emirleri, elektronik ortama e-imza ile taşınacak. İnternet üzerinden borç sorgulaması yapılabilecek. Kısa süre içinde anlaşılan bankalarla ödemeler de internet üzerinden gerçekleştirilebilecek."

  Demir, yakın gelecekte otomasyonun diğer modüllerinde de elektronik imza hizmetini kullanılacağını, bu sayede: vatandaş memnuniyetine odaklanmış olan belediyenin, tüm hizmetlerini internet üzerinden 24 saat kesintisiz gerçekleştirmeyi hedeflediğini bildirdi. Demir, "Otomasyon sistemimizin, elektronik imza ile kişiden bağımsız, güncel, izlenebilir ve denetlenebilir özelliği artacaktır. Böylece Ankara'dan bir vatandaş İstanbul'daki resmi bir dairedeki işlemini e-imzasıyla yaptırabiliyor olacaktır" diye konuştu.

  Kaynak : http://www.fatih.bel.tr/bpi.asp?caid=40&cid=223