Kamu SM® Bilgilendirme


 

Java için Kış Saati Ayarı

30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04:00’ten itibaren ülkemizde kış saati uygulamasına son verilmiştir. Bu değişiklikten ötürü bazı kullanıcılarımız sorun yaşamaktadır. Özellikle Java tabanlı uygulamalarda bilgisayarların saat diliminin UTC+03:00 olarak düzenlenmesi yeterli olmamaktadır. Sorunun çözümü için tıklayınız.


 

Sertifika İptal Listesi (SİL) Bulma Servisi Değişikliği

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Kamu Sertifikasyon Merkezi dışındaki elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarına ait SİL'ler SİL Bulma Servisi'nden sunulmayacaktır.


 

Sağlık Bakanlığı Çalışanlarının Dikkatine

Sağlık Bakanlığı çalışanları e-imza başvuruları ve sorunları hakkında bilgi almak için https://www.saglik.gov.tr/EBYS/belge/1-16236/elektronik-imza.html sayfasını ziyaret edebilirler.


 

Mali Mühür Sertifikaları Hakkında Bilgilendirme

Detaylar için tıklayınız.


Güvenli Sunucu Sertifikası (SSL) İptal Yönergesi

Güvenli Sunucu Sertifikası iptal talebi kurum tarafından yapılabilir. Aşağıda belirtilen sebeplerin ortaya çıkmasıyla sertifika iptali için Kamu SM'ye başvurulur:

  • Cihazda yüklü gizli anahtarın veya gizli anahtar erişim verisinin, gizliliğinin ve güvenliğinin yitirilmesi ya da böyle bir şüphenin doğması,
  • Gizli anahtarın erişilemez olması veya bozulması gibi nedenlerle kullanılamaz duruma gelmesi,
  • Sertifikanın içeriğinde yer alan bilgilerin değişmesi,
  • Alan adı sahipliğinin sona ermesi.

Sertifika aşağıda belirtilen hallerde, Kamu SM tarafından re'sen iptal edilir:

  • Sertifika içindeki bilgilerin sahteliğinin ya da yanlışlığının ortaya çıkması,
  • Kamu SM'nin sertifikayı imzalamak için kullandığı imza oluşturma verisinin güvenliğinin bozulması,
  • Sertifika iptal edildikten sonra yeni sertifikaya ihtiyaç duyuluyorsa, Güvenli Sunucu Sertifikası Kurumsal Başvuru Prosedürü uyarınca yeni bir sertifika başvurusunda bulunulabilir.

Güvenli Sunucu Sertifikası iptal talebi

FORM-001-009 Güvenli Sunucu Sertifikası (SSL) İptal Başvuru Formu doldurularak Kamu SM'ye gönderilmesi yoluyla yapılır.

Kurum FORM-001-009 Güvenli Sunucu Sertifikası (SSL) İptal Başvuru Formu'nu doldurularak Kamu SM'ye posta ile gönderir. (Sertifika iptalinin aciliyeti durumunda faks ile de kabul edilebilir. Ancak formunun aslının Kamu SM'ye iletilmesi gerekmektedir.)

Form Kamu SM'ye ulaşınca, kurum yetkilisi telefonla aranır, sertifikanın iptalini onaylayıp onaylamadığı sorulur.Kurum yetkilisinin telefonda onayının alınması durumunda sertifika aynı gün içinde iptal edilir ve kurum yetkilisi e-posta ile bilgilendirilir. Kurum yetkilisine ulaşılamaması durumunda Kamu SM sertifikayı iptal etmez ve kurum yetkilisini e-posta ile bilgilendirir.

Güvenli Sunucu Sertifikası