Kamu SM® Bilgilendirme


 

Java için Kış Saati Ayarı

30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04:00’ten itibaren ülkemizde kış saati uygulamasına son verilmiştir. Bu değişiklikten ötürü bazı kullanıcılarımız sorun yaşamaktadır. Özellikle Java tabanlı uygulamalarda bilgisayarların saat diliminin UTC+03:00 olarak düzenlenmesi yeterli olmamaktadır. Sorunun çözümü için tıklayınız.


 

Sertifika İptal Listesi (SİL) Bulma Servisi Değişikliği

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Kamu Sertifikasyon Merkezi dışındaki elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarına ait SİL'ler SİL Bulma Servisi'nden sunulmayacaktır.


 

Sağlık Bakanlığı Çalışanlarının Dikkatine

Sağlık Bakanlığı çalışanları e-imza başvuruları ve sorunları hakkında bilgi almak için https://www.saglik.gov.tr/EBYS/belge/1-16236/elektronik-imza.html sayfasını ziyaret edebilirler.


 

Mali Mühür Sertifikaları Hakkında Bilgilendirme

Detaylar için tıklayınız.


Güvenli Sunucu Sertifikası (SSL) Başvurusu

Kamu SM den SSL Sertifikası talebinde bulunacak firma/kurumların yapacakları işlemler aşağıdaki gibidir. Başvuru adımlarına tıklanıldığında her adımda yapılması gereken işlemlerle ilgili detaylara ulaşılabilir.

 • Evrakların hazırlanması

  • SSL Sertifikası için başvuru yapan firma/kurumlar tarafından aşağıda listesi verilen dokümanların imzalı ve kurum kaşeli olarak hazırlanıp taratılarak bilgi@kamusm.gov.tr'ye e-posta ile gönderilmesi , asıllarının ise TÜBİTAK KAMU SM Gebze adresine gönderilmesi gerekir.
  • Talep edilen SSL Sertifikasının ücreti %18 KDV si ile birlikte Vakıfbank Gebze Şubesi IBAN TR 19 0001 5001 5800 7302 8234 68 nolu hesaba açıklama alanına vergi kimlik numarası yazılarak yatırılır. Teklif almak isteyen firma/kurumların FORM-001-010 GÜVENLİ SUNUCU SERTİFİKASI TALEP FORMU ’ nu imzalı ve kaşeli olarak hazırlaması, hazırlanan bu evrakın taratılarak bilgi@kamusm.gov.tr'ye e-posta gönderilmesi , aslının ise TÜBİTAK KAMU SM Gebze adresine gönderilmesi gerekir."
 • Sertifika İstek Dosyasının Oluşturulması

  • İlgili formlar KAMU SM ye ulaştıktan sonra sipariş açılır ve firma/kurum Sunucu Sertifikası istek dosyasının Kamu SM'ye gönderilmesi ile ilgili bilgilendirilir.
  • Firma/Kurum .csr uzantılı istek dosyası oluşturulur ve bilgi@kamusm.gov.tr ye gönderilir.
 • SSL sertifikasının Gönderilmesi

  İstek dosyası KAMU SM'ye ulaştıktan sonra SSL Sertifikası üretilerek kuruma/firmaya gönderilir.