Kamu SM® Bilgilendirme

 

Kullanıcılarımızın Dikkatine

1 Ocak 2020 Tarihinden İtibaren Tüm Nitelikli Elektronik Sertifikalar, Eliptik Eğri Anahtarlarına Sahip Yeni NES Kök Sertifika Makamından Üretilecektir.

Mali Mühür Kullanıcılarının Dikkatine

Yeni Kilit Çözme Uygulamasıyla işlemleriniz artık çok daha kolay. https://mbireysel.kamusm.gov.tr/ adresinde bulunan Kilit Çözme Uygulaması güncellenmiştir.

Mali Mühür Başvuru Adımları

Mali Mühür Başvuru Adımları İçin tıklayınız.

Bilgi Sistemleri Ekipleri’nin Dikkatine

Bireysel Nitelikli Elektronik Sertifika İşlemleri için https://nesbireysel.kamusm.gov.tr adresimizde bulunan E-imzalı Giriş ve Kilit Çözme uygulamasında güncelleme yapılmıştır.
Bu kapsamda https://nesbireysel.kamusm.gov.tr adresindeki E-imzalı Giriş ve Kilit Çözme ekranlarında yapılacak işlemler için bazı tanımlamaların/erişimlerin verilmesi gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Eliptik Eğrili Kökten Yayınlanan Zaman Damgası Hakkında

Kamu kurumları ile süregelen çalışmalar neticesinde, Eliptik Eğri algoritması ile üretilen yeni kök makamdan oluşturulan zaman damgası sunucusu da hizmet vermeye başlamıştır.
Yeni kök makamına tamamen geçiş gerçekleştirildikten sonra aksaklık yaşanmaması adına bu süreçte hata alan kullanıcıların, bilgi[at]kamusm.gov.tr mail adresine bildirimde bulunmaları önem arz etmektedir.

Kilit Çözme Yardım


PIN Çözme/Değiştirme

Uyarı :PIN Çözme ekranlarının sağlıklı çalışması için bilgisayarınızda Java'nın 1.7 veya üzeri bir sürümünün kurulu olması gerekmektedir.

Sayfaya erişim sorunu yaşıyorsanız Bilgi Sistemleri Ekibinizden aşağıdaki tanımlama/erişimleri yapması için yardım isteyiniz.

İnternet kullanıcısı iseniz;
Bilgi Sistemleri ekibinizden https://arasintegration2way.kamusm.gov.tr ( IP adresi: 193.140.71.81) adresine erişim vermesini talep ediniz.

KAMUNET kullanıcısı iseniz;
Bilgi Sistemleri ekibinizden https://arasintegration2way.kamusm.gov.tr adresimize erişim izni için veya mail adreslerimizden bizimle iletişime geçilmesini talep ediniz.


Adım-1 Şifreli Giriş Adım-1 Şifreli Giriş

PIN çözme işlemi için https://nesbireysel.kamusm.gov.tr adresine gidiniz ve açılan ekrandan şifreli girişi seçiniz.


Adım-2 Bilgi Girişi Adım-2 Bilgi Girişi

Açılan ekranda TC Kimlik Numaranızı, Resimdeki Yazıyı ve Güvenlik Sözcüğünüzü(Güvenlik sözcüğü, başvuru sahibinin, başvuru formunu doldururken belirlemiş olduğu bir yetkilendirme parametresidir.) giriniz. Güvenlik sözcüğünü unutan veya kayıp eden başvuru/sertifika sahibi Güvenlik Sözcüğümü Unuttum butonuna basarak güvenlik sözcüğünü yenileyebilir.

Adım-3 Kilit Çözme Adım-3 Kilit Çözme

Açılan ekranda Kilit Çözme butonuna tıklayınız.

Adım-4 Kilit Çözme Ekranı Adım-4 Uyarı Penceresi

Açılan ekrandaki açıklamaları dikkatlice okuyarak talimatları yerine getiriniz.

Adım-5 Uygulamanın Çalıştırılması

Adım-4 te yer alan 1.maddedeki inke tıklayarak KamuSM-eimza.jnlp uygulamasını bilgisayarınıza indiriniz.

Bilgisayarda yüklü java sürümü güncel değilse java update uyarısı verebilir Later diyerek uyarı geçilebilir yada update işleminden sonra devam ediniz.

Adım-5 Yeni PIN Girişi

E-İmza uygulamasını açılması bekleyiniz.

Adım-6 Yeni PIN Girişi

Adım-7 Yeni PIN Girişi

Adım-8 Yeni PIN Girişi

Uygulama açıldıktan sonra Kilit Çözme ekranındaki doğrulama kodunu ilgili alana yapıştırınız veya yapistir buton ikonuna tıklayarak kodun ilgili alana gelemsini sağlayıp İleri( ileri buton ) butonuna basınız.

Adım-6 Kart Seçimi Adım-9 Yeni PIN Girişi

Kilit Çözme Bilgilendirme alanındaki talimatları dikkatlice okuyarak eksiksiz takip ediniz.

Yeni PIN Kodu ve Yeni PIN Kodu(Tekrar) alanlarına belirlediğiniz PIN Kodunu girdikten sonra PIN Kodunu Değiştir butonuna tıklayınız.

Adım-7 İşlem Sonucu Adım-10 Yeni PIN Girişi

PIN Kodunuz başarılı bir şekilde değiştirilmiştir.

Adım-11 Yeni PIN Girişi

Tarayıcıdaki sayfada işleminiz tamamlandı onayını aldıktan sonra işleminiz sonuçlanmıştır. Menü butonuna basarak Ana Menüye dönebilirsiniz.