Kamu SM® Bilgilendirme

 

Sistem bakım çalışması

11 Eylül 2018 Salı günü 17:00 – 20.30 saatleri arasında raporlama sistemleri altyapısında bakım çalışması yapılacaktır. Çalışma sırasında kurum rapor ekranlarında (https://rpr2.kamusm.gov.tr/KurumRapor/ ) ve web servis ile raporlama işlemlerinde kısa süreli kesintiler yaşanacaktır. Siz kullanıcılarımıza önemle duyurulur.


SHA-512 Özet Algoritma Uyumu Gerektiren Yeni Zaman Damgasının Ertelenmesi

29 Ocak 2018 tarihinde "SHA-512 Özet Algoritma Uyumu Gerektiren Yeni Zaman Damgası" başlığıyla http://www.kamusm.gov.tr/duyurular/#yenizd adresinden yayımladığımız duyuruda SHA-512 özet algoritmasına geçiş yapılacağı belirtilmişti. Kurumların gerekli çalışmaları henüz tamamlayamamış olmasından ötürü bahse konu geçiş 31 Aralık 2018 tarihine ertelenmiştir.


Kilitlenmiş Akıllı Kart İçin Kilit Çöz İşlemi

3(üç) kez yanlış PIN girilmesi sonucu kilitlenen kartınız için(Nitelikli Elektronik Sertifika) https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nb.go sayfasına Şifreli Giriş yaparak Kilit Çözme seçeneğinden Yeni PIN Üret işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İşlem detayları için tıklayınız.

Mali Mühür Sertifikası için de https://mbireysel.kamusm.gov.tr/ sayfasına giriş yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


Kilit Çözme Yardım

PIN Çözme/Değiştirme (Java Applet'li)

PIN Çözme/Değiştirme (Java Applet'li- Sadece NES kullanıcıları için)

Uyarı :PIN Çözme ekranlarının sağlıklı çalışması için bilgisayarınızda Java'nın 1.7.6 veya üzeri bir sürümünün “32 bit” versiyonunun kurulu olması gerekmektedir.

Ayrıca Google Chrome (42.0.2311.90 ve üzeri sürümlerinde) ve Mozilla Firefox tarayıcıları(Mozilla Firefox 52.0 ve üzeri sürümlerde) Java eklentisinin çalıştırılmasını engellediğinden ilgili tarayıcılarla erişmeye çalıştığınız sayfalarda sorun yaşayabilirsiniz. Sorun yaşamamak için sayfalara Mozilla Firefox 52.0' versiyonu öncesi sürümler ya da Internet Explorer gibi tarayıcılar ile giriş yapınız.


Adım-1 Şifreli Giriş Adım-1 Şifreli Giriş

PIN çözme işlemi için https://nesbireysel.kamusm.gov.tr adresine gidiniz ve açılan ekrandan şifreli girişi seçiniz.


Adım-2 Bilgi Girişi Adım-2 Bilgi Girişi

Açılan ekranda TC Kimlik Numaranızı, Resimdeki Yazıyı ve Güvenlik Sözcüğünüzü(Güvenlik sözcüğü, başvuru sahibinin, başvuru formunu doldururken belirlemiş olduğu bir yetkilendirme parametresidir.) giriniz. Güvenlik sözcüğünü unutan veya kayıp eden başvuru/sertifika sahibi Güvenlik Sözcüğümü Unuttum butonuna basarak güvenlik sözcüğünü yenileyebilir.

Adım-3 Kilit Çözme Adım-3 Kilit Çözme

Açılan ekranda Kilit Çözme (Akıllı Kart Servisi) butonuna tıklayınız.

Adım-4 Uyarı Penceresi Adım-4 Uyarı Penceresi

Gelen PIN değişimi yapılacağına dair uyarıyı TAMAM/OK butonuna tıklayarak PIN değiştirme sayfasına geçiniz.

Adım-5 Yeni PIN Girişi Adım-5 Yeni PIN Girişi

Açılan ekranda sadece rakamlardan oluşan 6 karakter uzunluğunda yeni bir PIN kodu belirleyerek ilgili alana yazınız ve Yeni PIN Üret butonuna tıklayınız. İşlem tamamlandığında yeni PIN kodunuzu kartınıza giriş yapmada ve imzalama işlemlerinde kullanabilirsiniz.